• Študijné odbory

• Výtvarný odbor

• Poslaním a cieľom výtvarného vzdelávania je vnímať okolitý svet a dianie v ňom cez emočné zážitky a vhodne to interpretovať pomocou rôznych výtvarných techník.

Výtvarný odbor ponúka žiakom tvorivé využitie voľného času, kde si postupne vyskúšajú a osvoja rôzne výtvarné techniky, ale aj nahliadnu do sveta dejín umenia. Žiaci okrem maľby a kresby majú možnosť tvoriť keramiku či vyskúšať si grafickú tlač.

Taktiež pripravujeme žiakov na talentové skúšky na stredné a vysoké školy.

Žiaci navštevujúci výtvarný odbor školy nadobúdajú počas štúdia vzdelanie obsahujúce znalosti zo základných výtvarných techník a disciplín: technika kresby a maľby, grafické techniky, modelovanie, monotypové techniky, linoryt, alternatívne-dekoratívne techniky, modelovanie a pod. a tiež získavajú zmysel pre estetické cítenie, poznatky z dejín umenia a vývoja výtvarnej kultúry. V súlade so školským vzdelávacím programom a plánom výtvarného odboru sa žiaci prezentujú svojimi prácami na školských výstavách. Zúčastňujú sa regionálnych, celoslovenských aj medzinárodných výtvarných súťaží.

PRÍPRAVNÉ ŠTÚDIUM

Štúdium pre deti predškolského veku. ktoré vekovo zodpovedá žiakom predprimárneho vzdelávania.

ZÁKLADNÉ ŠTÚDIUM I. STUPŇA

Prvá časť prvého stupňa základného štúdia (primárne umelecké vzdelanie) – zodpovedá 1. až 4. ročníku ZŠ, žiaci sú prijímaní do ročníkov na základe prijímacej skúšky. Do ročníkov sú zaraďovaní na základe veku súbežne s ročníkmi ZŠ. Štúdium trvá 4 roky.

Druhá časť prvého stupňa základného štúdia (nižšie sekundárne umelecké vzdelanie) – zodpovedá 5. až 9. ročníku ZŠ, žiaci sú prijímaní do ročníkov na základe absolvovania prvej časti 1. stupňa základného štúdia alebo na základe prijímacej skúšky. Do ročníkov sú zaraďovaní na základe veku súbežne s ročníkmi ZŠ. Štúdium trvá 5 rokov.

ZÁKLADNÉ ŠTÚDIUM II. STUPŃA (sekundárne umelecké vzdelávanie) - zodpovedá 1. až 4. ročníku SŠ, žiaci sú prijímaní do ročníkov na základe absolvovania 1. stupňa základného štúdia alebo na základe prijímacej skúšky. Do ročníkov sú zaraďovaní na základe veku súbežne s ročníkmi SŠ. Štúdium trvá 4 roky.

ŠTÚDIUM PRE DOSPELÝCH – individuálny štúdijný program zameraný na prehĺbené štúdium výtvarného umenia s možnosťou špecializácie, alebo príprava na ďalšie štúdium výtvarnej profesie. Štúdium je určené pre záujemcov, ktorí už presiahli stredoškolský vek a prejavujú záujem zdokonaľovať sa v niektorej z oblastí výtvarnej tvorby. Štúdium trvá 4 roky.
            Vyučovanie prebieha 1krát týždenne s 3 hodinovou dotáciou.

Absolventi výtvarného odboru by mali byť schopní samostatnej tvorivej činnosti vo všetkých sférach života s možnosťou výberu ďalšieho vzdelania vo výtvarnej oblasti, absolvovanie výtvarného odboru ZUŠ sa môže vnímať aj ako príprava k prijímacím skúškam na rôzne ďalšie stredné a vysoké školy s výtvarným zameraním, kde je nutné absolvovať talentové skúšky.